Wybór kawy… Jak wybrać najlepszą?

Niestety nie jest to pytanie, na które da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi- najlepszą kawą jest kawa firmy X, a na drugim miejscu Y… Ale na pewno możemy udzielić wskazówek czego szukać, a czego jak ognia unikać!

Jeżeli szukamy kawy naprawdę dobrej (a zakładam, że tak), to na początku musimy uświadomić sobie, że raczej nie ma co jej szukać na marketowych półkach… Kawa to owoc, dlatego tak jak i w przypadku innych owoców, jej świeżość jest najważniejsza. Może nie są to truskawki, które najlepsze są prosto z krzaczka, ale też ma swój określony termin, w którym smakuje najlepiej. W skrócie można go opisać jako 3×15, a więc ziarna kawy zielonej zaleca się przechowywać przez okres do 15 miesięcy, ziarna wypalone 15 dni, a kawę zmieloną 15 minut. Oczywiście zachowując dużą staranność pakowania i przechowywania kawy możemy nieco wpłynąć na ten czas, jednak musimy mieć świadomość, że czas 15 dni nie wydłuży nam się do 15 miesięcy… O ile terminy zbiorów raczej nie są umieszczane na opakowaniach, o tyle termin palenia możemy znaleźć dość często. Niestety zdarza się, że jest to grubo ponad rok temu… W takiej kawie ciężko szukać aromatów owocowych… Jak widzicie świeżość jest priorytetem w kwestii jakości kawy. A więc wybierając kawę koniecznie szukajmy na opakowaniach informacji z datami.

Drugą decyzję, którą musimy podjąć to kawa ziarnista czy mielona? Chcąc wybrać produkt najwyższej jakości musimy wybierać kawę ziarnistą. Niestety kawa mielona bardzo szybko traci na jakości i wietrzeje… Jeżeli jednak nie mamy wyjścia, to kupujmy kawę mieloną w małych ilościach i zawsze przechowujmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Kolejny krok to określenie profilu smakowego- czy szukamy aromatów rześkich i owocowych czy raczej czekoladowo orzechowych. I tu podstawą jest poziom wypalenia kawy. Im palenie jest intensywniejsze i ciemniejsze tym smak kawy zmienia się na bardziej goryczkowy, natomiast jaśniejsze palenie to kawa o podbitej kwasowości i aromatach owocowych. Bardzo duży wpływ ma również region, z którego kawa pochodzi. Niestety nie sposób opisać w kilku słowach smaków charakterystycznych dla poszczególnych państw, ale możemy zapamiętać bardziej ogólny podział. Kawy pochodzące z Ameryki Środkowej i  Południowej (tutaj prym wiedzie Brazylia) to kawy zbalansowane, o delikatnej kwasowości, czekoladowe i orzechowe. Kawy Afrykańskie (np. Etiopia) to aromaty bardziej owocowe, o wyraźniejszej i podbitej kwasowości, często zauważalnej nawet przez niewprawionego kawosza. Natomiast kawy Azjatyckie to kawy ciężkie, opisywane nawet jako ziemiste…

Czyli co wybrać i gdzie kupić żeby nie żałować? Jeśli lubimy lekką kawę to polecam jasno lub średnio wypaloną kawę z Afryki, natomiast jeżeli szukamy smaków intensywnych to może być np. średnio palona kawa z Brazyli. Oczywiście zawsze 100 % arabika. Na odpowiedź gdzie kupić łatwiej jest odpowiedzieć gdzie nie kupić. Odpadają wszelkie markety i sklepy z kawami palonymi dawno temu… Jeżeli mamy w pobliżu jakąś ulubioną kawiarnię, która serwuje super kawę, to dobrym rozwiązaniem jest tam kupić kawę. Coraz więcej kawiarni ma taką możliwość. Poza tym, że często są to miejsca z najbliższej okolicy i możemy kupić kawę o dowolnej gramaturze, np. 150 czy 300 gram w zależności od naszych potrzeb. Często bariści tam pracujący pomogą i doradzą jak najlepiej ją parzyć, czy jak dobrać grubość zmielenia.

Inną możliwością jest zakup bezpośrednio z palarni. Tych jednak często nie ma w naszej bezpośredniej okolicy i  pozostaje nam zakup przez internet. Największym minusem jest to, że nie mamy możliwości spróbowania produktu, który zamawiamy. Z drugiej jednak strony mamy największą pewność świeżości, gdyż palarnie często wypalają kawy dopiero po naszym zamówieniu. Którą palarnię albo kawiarnię wybrać? Najlepiej sprawdzoną, a przede wszystkim tą, która gwarantuje świeżość naszego zakupu…


 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s